Zróbmy sobie wykład : Student kontra Syberia

Student kontra Syberia

Dnia 23 listopada odbyło się spotkanie „Zróbmy sobie wykład : Student kontra Syberia”, którego prelegentem był Michał Halicki – student II roku Geografii, członek Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Koła Naukowego Studentów Geografii. Tematem przewodnim wykładu była 45-dniowa podróż na Syberię, którą odbył wraz ze swoim ojcem, Wojciechem Halickim i koleżanką, Katarzyną Kitą (studentką IV roku Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Wspomniany już prof. Wojciech Halicki, Inżynier Ochrony Środowiska, doktor nauk biologicznych, od 2001 r. doktor habilitowany w dziedzinie ekologii na Uniwersytecie w Nechcie (Niemcy), aktualnie wykłada na UKSW, na wydziale Biologii i Nauk o Środowisku.

Głównym celem podróży było badanie i ocena stanu środowiska na terenie Syberii, szczególnie sprawdzanie jakości wody czy zmian klimatycznych. W czasie wykładu, Michał dokładnie opisywał podróż oraz przygody, których doświadczył. Mieliśmy okazję wyobrazić sobie zaistniałe tam sytuacje dzięki licznym zdjęciom i filmom, które nam zaprezentował.
Cała podróż zaczęła się 30 czerwca. Grupa podróżowała Gazelą- rosyjskim busem, który nie bardzo się wyróżniał, ciągle się psuł, ale służył za dom i był całkiem przytulny. W przeciągu 45 dni przebyli łącznie 15 tys. kilometrów. Podróżowali między innymi przez rzekę Ob, która od teraz będzie kojarzyć się z ciekawą opowieścią o bagnach i  komarach atakujących badaczy. Przemierzyli także: jezioro Chany, Step Kałundyński,jezioro Kułundyjskie, pogórze Ałtajskie, jezioro Teleckie, jezioro Jurackaje, jezioro Bajkał i rzekę Jenisej. Głównymi miastami, przez które przejeżdżali, bądź przepływali nasi bohaterowie, były: Moskwa, Krasmojarsk, Igarka, Irkus, Buriacja, Ussuri i Władywostok.Wspaniała półtoramiesięczna ekspedycja zakończyła się pomyślnie dla naszych podróżników. Wyprawa na Syberię okazała się być nie tylko ciekawym wyzwaniem, ale również lekcją przetrwania. Wszyscy uczestnicy wykładu miło wspominają opowieści Michała. Szczególnie zapamiętaliśmy przygodę znad rzeki Ob, gdzie nasi podróżnicy, przez okropne bagna zakopali się Gazelą w błocie i nie mogli ruszyć. Przez wiele godzin starali się wyjechać, lecz zaatakowało ich stado komarów. Nie zabrakło również zabawnej opowieści z Buriacji, kiedy złamała im się kierownica w Gazeli, po czym doszło do kontroli policji. Z tymi przygodami wiążą się nieprzespane noce, zmęczenie, zdenerwowanie, łzy, śmiech oraz zabawa.

Prelekcja Michała była pierwszą z serii „Zróbmy sobie wykład”. Miło słucha się młodych ludzi, pełnych pasji, którzy zdobywają wiedzę z nietradycyjnych źródeł. Dziękujemy za tak liczną frekwencję i serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału
w kolejnych wykładach organizowanych przez Komisję Dydaktyczną Samorządu Studentów.

Julia Zabłocka